Na co zwracać uwagę wybierając sprzęt agd do kuchni?

Wybór sprzętu AGD do kuchni jest zadaniem bardzo złożonym. Sprzęt taki musi być bowiem nie tylko funkcjonalny, energooszczędny, ale także dopasowany stylem do wyglądu naszej kuchni. Zastanówmy się zatem jaki mamy wybór.

Podstawową decyzją, jaką musimy podjąć jest to, czy będziemy chcieli mieć sprzęt wbudowany czy wolnostojący. Sprzęt wbudowany jest zdecydowanie lepiej wkomponowany w meble kuchenne, łatwiej się go czyści i dzięki zabudowaniu mniej rzuca się w oczy. Jednakże są niektóre urządzenia, takie jak np. lodówki side-by-side, które w wersji do zabudowy kosztują bardzo dużo. Jeśli więc marzymy o takiej lodówce, ale nie mamy ochoty wydawać tak ogromnej sumy, to lepiej kupić lodówkę wolnostojącą. Taki wybór nie oznacza jednak, że wszystkie pozostałe urządzenia mają być wolnostojące. W jednej kuchni mogą bowiem stać zarówno urządzenia wolnostojące, jak i urządzenia do zabudowy.

Jeśli już podejmiemy tę decyzję to zastanówmy się nad kolorystyką sprzętu. Obecnie mamy wybór pomiędzy urządzeniami ze stali szlachetnej, białymi czy w jeszcze innych kolorach. Można je zatem dopasować do koloru mebli tak, żeby były jak najmniej widoczne, a można także postąpić odwrotnie, a więc wyszukać takie w kolorach kontrastowych.

Niemałe znaczenie ma także ogólny styl, w którym utrzymana jest kuchnia. Do kuchni nowoczesnych będą pasowały sprzęty w nowoczesnym stylu. Natomiast do kuchni rustykalnych, w stylu prowansalskim czy vintage zdecydowanie lepiej dopasują się sprzęty agd stylizowane. Swoim kształtem przypominają one starodawne piekarniki czy okapy kuchenne, a wewnątrz kryją się nowoczesne rozwiązania techniczne.

Poza wyglądem powinniśmy także podjąć decyzję jaki sprzęt chcemy kupić. Czy ma to być zestaw podstawowy, a więc piekarnik + płyta grzejna, okap kuchenny, lodówka, zmywarka. Czy chcemy naszą kuchnię wyposażyć także w elementy dodatkowe, jak np. kuchenka mikrofalowa czy zabudowany Ekspres do kawy.

Wybierając płytę grzejną trzeba zdecydować czy ma to być płyta gazowa czy elektryczna. A jeśli elektryczna, to czy będziemy chcieli mieć płytę ceramiczną, halogenową czy indukcyjną. Wybór ten jest o tyle istotny, że po pierwsze trzeba doprowadzić odpowiednią instalację do kuchni, a po drugie wiąże się to z koniecznością stosowania garnków określonego rodzaju. Nie w każdym garnku można bowiem gotować na płycie indukcyjnej.

Jeśli już zdecydujemy jaki sprzęt chcemy zainstalować w kuchni oraz jak ma on wyglądać, to możemy przystąpić do przeglądania parametrów technicznych. Trzeba pomiędzy sobą porównać poszczególne urządzenia.

Jeśli chodzi o zmywarki to dość istotna będzie ich wielkość, ilość programów i ich różnorodność. W przypadku piekarników istotne będą podstawowe funkcje, a więc rodzaje grzania, zakres temperatur oraz możliwość łatwego czyszczenia wnętrza. W przypadku płyt grzejnych istotny będzie układ pól, możliwości regulacji mocy oraz wielkość samej płyty. Wyciąg kuchenny powinniśmy sprawdzić przede wszystkim pod kątem wydajności. Lodówkę pod kątem wielkości, ilości półek, szuflad, możliwości samoczynnego rozmrażania się.

Niezależnie od parametrów charakterystycznych dla danego urządzenia nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu ich energochłonności. Sprawdźmy zatem ile energii będą pobierać, a zmywarki także to ile wody będą zużywać w jednym cyklu mycia. Czasem bowiem z pozoru droższe urządzenie może okazać się w efekcie tańsze, gdyż będzie zużywać mniej energii w czasie pracy. Sprawdźmy także jak długą gwarancję zapewnia nam producent oraz czy okres ten można za niewielką opłatą przedłużyć.

Na koniec nasuwa się stwierdzenie, że wybór sprzętu do kuchni nie jest wcale zadaniem łatwym. Poza wcześniej wspomnianymi parametrami trzeba przecież zwracać także uwagę na budżet, którym dysponujemy. W związku z tym nie zawsze uda nam się znaleźć urządzenie o satysfakcjonujących nas parametrach w cenie, którą jesteśmy w stanie zaakceptować. To kolejny dowód na to, że życie jest sztuką szukania kompromisów, a wybór sprzętu AGD do kuchni także tego wymaga.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *