Jak wybrać grzejnik?

Przy budowie domu lub przy generalnym remoncie mieszkania musimy podejmować szereg przeróżnych decyzji. Jedną z nich jest także wybór grzejnika, co wbrew pozorom nie jest zadaniem bardzo łatwym. Trzeba bowiem wiedzieć na co zwracać uwagę i co będzie najbardziej istotne.

wykończenia wnętrz Wrocław

Zadaniem grzejników jest przede wszystkim ogrzewanie. Musimy więc przypilnować, żeby w pomieszczeniach znalazły się grzejniki o takiej mocy, która zagwarantuje nam odpowiedni poziom nagrzania wnętrza. Moc tę powinien dobrać projektant instalacji. Oczywiście na moc grzejnika ogromny wpływ ma jego wielkość oraz materiał, z którego został wykonany. Najpopularniejsze są obecnie grzejniki stalowe, ale można też spotkać grzejniki aluminiowe i żeliwne. Zobaczmy czym się charakteryzują.

wykończenia wnętrz Wrocław

Grzejnik stalowe mają dużą moc przy stosunkowo niewielkich rozmiarach. Jeśli mamy niewiele miejsca, to możemy użyć grzejników o niewielkiej powierzchni, ale za to grubszych, w których mieści się więcej płyt grzejnych. Dzięki swojej konstrukcji grzejniki te szybko reagują na zmiany temperatury, a więc łatwo można utrzymywać określoną temperaturę we wnętrzu, a w razie jej spadku szybko ją zmieniać. Dzięki temu zużywamy mniej energii. Grzejniki stalowe mają jednak także swoje wady. Są one niestety wrażliwe na jakość wody, która w nich płynie. Dlatego są mniej trwałe niż np. grzejniki żeliwne.

Grzejniki żeliwne są nam dobrze znane już od kilkudziesięciu lat. Ich zaletą jest trwałość. Niestety wielu osobom nie podoba się ich wygląd. Ich wadą jest także dość długa bezwładność przy reagowaniu na zmiany temperatury. Mija bowiem sporo czasu zanim grzejnik się ogrzeje. Ma to jednak również swoją zaletę, gdyż dzięki temu taki grzejnik długo trzyma ciepło.

Poza wymienionymi rodzajami kaloryferów możemy spotkać także grzejniki aluminiowe. Są one lekkie i szybko reagują na zmiany temperatury. Ich wadą jest jednak duża plastyczność aluminium i brak możliwości stosowania ich w miejscach, gdzie występują opary wchodzące z nim w reakcję. Ponadto nie można ich stosować w połączeniu z instalacjami miedzianymi chyba, że zastosuje się inhibitor.
wykończenia wnętrz Wrocław

Wszystko o czym wspomniano powyżej, to wyłącznie kwestie techniczne. Trzeba jednak pamiętać, że wybór grzejnika dotyczy także jego wyglądu i funkcjonalności. Z tego powodu w łazienkach stosuje się tzw. ręcznikowce, a więc grzejniki złożone z rurek, na których doskonale wiesza i suszy się ręczniki. Mogą one być montowane na ścianie, a mogą służyć także jako ciekawe przepierzenie w łazience, oddzielające dwie strefy, np. strefę z wanną i strefę z toaletą.

Wygląd grzejników ma także ogromne znaczenie w sytuacji, gdy grzejniki te będą bardzo widoczne. Wówczas tradycyjny biały grzejnik płytowy może okazać się elementem, który zepsuje koncepcję wnętrza. Zabudowanie grzejnika z kolei popsułoby jego efektywność jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczenia. Na szczęście są już firmy, które produkują grzejniki o bardziej wymyślnych kształtach. Wówczas takie grzejniki są nie tylko elementem funkcjonalnym, który ogrzewa nasz dom, ale są także elementem aranżacji wnętrza. Taki grzejnik może być pomalowany na dowolny kolor, a jego kształt sprawi, że stanie się on atrakcyjnym przedmiotem w naszym wnętrzu.

Nie martwmy się więc, że projekt instalacji zakłada umieszczenie grzejnika na głównej ścianie naszego salonu. Wykorzystajmy to i znajdźmy grzejnik, który zamiast szpecić doda wnętrzu urody. Taka dekoracja będzie z pewnością oryginalna, a my będziemy mogli czuć przyjemne ciepło, jakie z niej płynie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *