Wnętrze inspirowane Afryką

Co zrobić, by mieć ukochaną i piękną Afrykę blisko siebie? Zmienić adres zamieszkania? Niekoniecznie. Jest na to inna, mniej rewolucyjna metoda. Jeśli uwielbiacie podróże na Czarny Ląd, intryguje was ten kraj, fascynuje i przyciąga, stwórzcie choć namiastkę safari w swoim domu. Wnętrze inspirowane Afryką to to egzotyka w pełni rozumieniu tego słowa. Zwierzęce motywy, charakterystyczne rzeźby i etniczne wzory to małe kroki do osiągnięcia celu aranżacyjnej podróży. Dacie się zaprosić na wycieczkę po afrykańskich wnętrzach?

Do afrykańskiego stylu odpowiednie jest każde pomieszczenie. Kuchnia, łazienka, sypialnia czy salon. Świetnie wpisuje się on w kanon nowoczesnych wnętrz. Wykorzystuje się kolory ziemi: beże, szarości, brązy, czerwienie, pomarańcze, żółcie i zielenie. Natomiast dominującymi materiałami są: drewno, bambus, wiklina, rattan.

Meble powinny być masywne, ciężkie. Wykonane z drewna egzotycznego (mahoniu lub teaku). Jednak mając do dyspozycji małe pomieszczenie poszukajmy mebli wiklinowych lub z rattanu. Lekkich i nieprzytłaczających wnętrz. Meble tapicerowane zazwyczaj są jasne-beżowe, kremowe, białe.

Odwołując się do dekoracyjnych motywów należy postawić na afrykańskie maski, rzeźby lub duże „talerze” zawieszane na ścianie wykonane z różnych materiałów: rattanu, korzeni drzew lub trzciny. Są one niezbędne. Bez nich aranżacja jest niedopełniona. Rzeźby z polerowanego, ciemnego drewna mogą być różnej wielkości: małe ustawiane na półce lub duże stojące na podłodze. Zazwyczaj przedstawiają zdeformowane ludzkie postacie lub zwierzęta. Inne mile widziane dodatki to: gliniane duże donice, kosze, pudła, skrzynie, misy w rozmiarze XXL.

Do końcowej charakteryzacji dobiera się tkaniny zawieszane na ścianach, zasłony, maty, dywaniki w geometryczne wzory (paski, romby, zygzaki) i jaskrawe kolory. Na topie są również motywy imitujące skóry zwierząt. Lamparcie plamki lub czarno-białe pasy zebry. Te drugie to dobry dodatek w nowoczesnych wnętrzach.

Oświetlenie w tym stylu to nacisk na rozproszone światło. Mnóstwo lampek i świec. Atmosfera dzięki temu nabiera klimatu, tajemniczości i ciepła. Do tego kilka stosownych dodatków, odpowiednie materiały, ciemne – drewniane meble i efekt nowoczesnej egzotyki murowany.

Koncepcja afrykańskich wnętrz nie może być przeładowana. Lepiej stosować drobne, delikatne nawiązania aniżeli wypychać wnętrze przedmiotami kojarzonymi z Czarnym Kontynentem. Rozumiemy pasję i hobby do podróży, ale nie wszystkie pamiątki nadają się do eksponowania. Na pewno nie na zasadzie przypadkowego rozłożenia. Gablotka za szkłem, czy jedna ściana musi wystarczyć na dekoracyjne akcenty. Pamiętajmy, że mówimy o wnętrzu mieszkalnym a nie muzealnej wystawie.

Afrykański styl nie musi być tandetny, przeładowany i nachalny w dodatkach. To dobry pomysł na akcent w nowoczesnych mieszkaniach. Czasem drobny detal z ogromną siłą wprowadzi do pomieszczenia klimat safari. Wybierzmy zwierzęcy motyw, obraz nawiązujący do afrykańskiej kultury lub fauny i flory, rzeźbę lub charakterystyczny mebel. Przedmioty te mogą wystąpić solo lub w grupie, ale tylko dobrze zestawione będą stylowo wyglądać.

Ciekawym motywem – bardzo oryginalnym jest przyozdobienie ściany bambusem. Nie musimy od razu na całej powierzchni ustawiać w szeregu prostych „kijków”. Wystarczą małe obszary. Taka dekoracja doskonale wpisuje się w potrzebę oryginalności. 

Maski i figury obrzędowe świetnie prezentują się w specjalnych wnękach na ścianie. Podświetlone tworzą ciekawy nastrój. 

Trzeba przyznać, że styl afrykański otwiera przed nami dalekie horyzonty. Jest przytulny, klimatyczny i charakterystyczny. Pozwala w czterech ścianach wyczarować klimat safarii oraz namiastkę tajemniczej kultury Czarnego Kontynentu sprzed wieków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *