Trendy:lofty

Lofty – wyjątkowe apartamenty powstałe w starych halach i magazynach. Piękne i przestronne. Mieszkać w nich to renoma i prestiż. W ślimaczym tempie zawitały do Polski, gdy za granicą, dokładniej w Nowym Jorku już w latach 50-tych robiły furorę. Kiedy powstały? Jaka jest ich charakterystyka, rodzaje i kwintesencja? Odsłaniamy dla was rąbek tajemnicy jednych z najdroższych mieszkań w Polsce.

Historia

Boom na lofty rozpoczął się w latach 50-tych, ale tak naprawdę ich historia sięga lat 30-tych. Wtedy to bogaci magnaci masowo przenosili swoje fabryki i hale poza Stany Zjednoczone z powodu nieopłacalności produkcji. Opustoszałe budynki przemysłowe zaczęli zajmować artyści. Ale tak naprawdę to Andy Warhol stoi za ich popularnością. Sam zamieszkał w takim obiekcie i rozsławił go na całe Stany. Zapraszał znane osobistości, organizował huczne bankiety. Lofty z czasem stały się modne. Drożały tak bardzo, że na ich kupno czy wynajem stać było najbogatszych. Tak zresztą jest do dzisiaj. Aby zamieszkać w postindustrialnym mieszkaniu trzeba mieć sporo gotówki, dlatego mogą sobie na nie pozwolić biznesmeni, artyści, prawnicy i naprawdę zamożni ludzie.

Rodzaje

Bardzo często mówiąc o loftach nie zdajemy sobie sprawy jak wiele jest ich rodzajów. Typologa może okazać się przydatna, zwłaszcza, jeśli przymierzamy się do kupna czy wynajmu pofabrycznego apartamentu.

– Hard loft – ciężki loft – otwarta przestrzeń. Tylko łazienka znajduje się za zamkniętymi drzwiami. Loft powstały ze starej hali, magazynu, fabryki.

– Raw loft – surowy loft – niewykończony apartament. Bez toalety, kuchni czy umywalki.

– Soft loft – delikatny loft – lofty budowane od podstaw w czasach obecnych. Stawiane na modłę starych fabryk, ale budowane od zera.

– Moderate loft – umiarkowany loft – wyposażony w średniej jakości kuchnię i łazienkę.

– Upscale – luksusowy loft – kompletnie wykończony. Reprezentuje wysoki standard.

Meritum aranżacyjne

Lofty to bardzo przestronne i wysokie pomieszczenia kojarzone ze stylem industrialnym i minimalistycznym. Ich główną cechą są sufity sięgające ponad cztery metry lub więcej (mierzone od podłogi), otwarta przestrzeń i duże okna.

Eksponuje się materiały budowlane, dlatego cegła czy surowe ściany są normą. Podobnie jak instalacje, przewody, rury, których się nie chowa, a wystawia na widok publiczny. Okna pozostawia się „nagie”. Firanki w lofcie? Nie, takiej opcji nawet nie można brać pod uwagę. To byłaby zbrodnia z premedytacją. Kolory krążą wokół bieli, szarości i wypalonej cegły.

Kolejną typową cechą loftów jest ich położenie. Znajdują się one na najwyższych kondygnacjach budynku, dlatego widoki zza okien na miejski krajobraz są przepiękne.

Ściany działowe w loftach praktycznie nie występują. Bardzo często natomiast apartamenty są wielokondygnacyjne, dlatego popularne stały się antresole.

Dominują takie materiały jak: kamień, stal, chrom, beton. Ma być prosto z odrobiną rygoru, dlatego pojawiają się ściany z surową cegłą, czy betonowe podłogi z widocznym śladem szalunku. Ogólne wrażenie przywodzi na myśl skojarzenia z niedokończonym remontem, duchem dawnych lat i surowością.

Aranżując loft nie możemy zaprzepaścić jego klimatu i atmosfery. Powinniśmy podkreślać jego historię i pierwotny wygląd, dlatego tak często w tego rodzaju wnętrzach spotyka się drewniane lub stalowe słupy. Również sporo uwagi poświęca się oświetleniu. Jest ono niekiedy techniczne i potęguje industrialny styl. Świetne są nowoczesne, duże lampy.

Zaleca się minimalizm w dekoracjach. Nie wolno zagracać przestrzeni, tylko konsekwentnie stosować się do zasady – im mniej, tym lepiej. Ponadto urządzając apartamentowiec należy wybierać designerskie meble znanych projektantów.

Przestrzeń wyrażona przez właściciela może zmieniać i dostosowywać się do osobowości, preferencji i charakteru człowieka. Ewaluować w kierunku maksymalnej prostoty i surowości lub zmierzać ku klasycznym, ale zawsze wyjątkowym aranżacjom.  Z tego powodu znajdziemy projekty loftów bardzo industrialnych lub też kojarzonych z typowymi aranżacjami mieszkań czy domów.

Mówi się, że lofty to idealne wnętrza dla ludzi z duszą artysty, niespokojnych, lubiących nieszablonowe podejście do życia. Poszukujących oryginalności i niekonwencjonalnych rozwiązań. Widząc niektóre projekty zgadzamy się z tym w stu procentach.

Lofty to bezdyskusyjny synonim oryginalności, prestiżu i wysublimowanego wyczucia estetyki, gdzie duże przestrzenie pozwalają na naprawdę swobodną aranżację. Pozostaje tylko pozazdrościć szczęśliwcom, którzy są ich właścicielami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *