Sufity podwieszane – ozdoba czy konieczność?

Sufity podwieszane są takim elementem wnętrza, który może mieć nie tylko walory użytkowe, ale także walory estetyczne. Dzięki nim możemy bowiem ukryć przewody czy rury, a możemy je także zrobić w celach wyłącznie dekoracyjnych. Zastanówmy się zatem jak możemy je wykorzystać w naszych wnętrzach. Zajmijmy się najpierw kwestiami użytkowymi.

Sufity podwieszane mają zwykle za zadanie ukrycie jakichś elementów. Tymi elementami mogą być rury wentylacyjne czy kanalizacyjne, przewody elektryczne czy inne instalacje, które przechodzą pod stropem. Jeśli mamy taką możliwość, a więc jeśli pozwala na to wysokość pomieszczenia, to warto wykonać podwieszenie sufitu na całej jego powierzchni. W ten sposób uzyskamy jednolitą płaszczyznę sufitu, a o tym, że mamy podwieszany sufit będziemy wiedzieć tylko my.
sufity podwieszane Wrocław

Taka sytuacja jest jednak możliwa wyłącznie w wysokich pomieszczeniach. Jeśli chcielibyśmy wykonać taki sufit w pomieszczeniu o 2,5 m wysokości, to w efekcie otrzymalibyśmy bardzo niskie wnętrze. Dlatego, jeśli wysokość nam na to nie pozwala, to lepiej wykonać podwieszony sufit jedynie w tej części, w której chcemy coś ukryć. Taki sufit będzie miał niejednorodną płaszczyznę, ale to wcale nie oznacza, że będzie gorszy. Wszystko zależy od tego jak zaprojektujemy tę osłonę i jak uda nam się wykorzystać tę blendę do urozmaicenia wystroju wnętrza.

Dochodzimy tu właśnie do kwestii estetycznych. Wiele osób decyduje się bowiem na wykonanie sufitów podwieszanych bez przyczyn związanych z ukryciem czegoś, a ich jedyną motywacją jest chęć uzyskania ciekawego efektu aranżacyjnego. Z tego powodu sufity takie rzadko mają jednolitą powierzchnię. Częściej mają one przeróżne formy i kształty. Można spotkać sufity, których linia sufitu podwieszanego jest obła, można spotkać też takie, które mają być jedynie blendą osłaniającą rury. Nierzadko w takich specjalnie wykonywanych aranżacjach korzysta się z oświetlenia. Ma ono uwypuklić kształt i podkreślić ciekawą aranżację na suficie. Obecnie najczęściej wykorzystuje się do tego celu taśmy ledowe, które dzięki możliwości wyboru koloru oświetlenia dają bardzo ciekawe efekty.
W sufitach podwieszanych dość często poza taśmami ledowymi montuje się także reflektory halogenowe. One także mogą pełnić funkcję dekoracyjną, poprzez nietuzinkowy dobór usytuowania ich na suficie oraz kształt samego reflektorka.

Sufity podwieszane można montować we wszystkich pomieszczeniach. Ciekawe aranżacyjnie rozwiązania montuje się przede wszystkim w salonach i kuchniach. Są to przecież wnętrza najbardziej reprezentacyjne i zwykle chcemy, żeby to one wyglądały najlepiej. Sufity podwieszane dość często montowane są jednak także w łazienkach. W pomieszczeniu tym najczęściej montuje się je z przyczyn technicznych. a więc w celu ukrycia rur kanalizacyjnych z wyższego piętra. W takich sufitach najczęściej montowane są halogeny, które dobrze oświetlają całe pomieszczenie.

Gdy już wiemy z jakich przyczyn montowane są sufity podwieszane, to zastanówmy się z jakich materiałów są one wykonywane. W mieszkaniach i domach są to najczęściej sufity z płyt kartonowo-gipsowych. Ich popularność bierze się przede wszystkim z tego, że są one łatwe w obróbce. Można z nich bez problemu wycinać przeróżne kształty, a gładką powierzchnię uzyskuje się dzięki zaszpachlowaniu łączeń. O łączenia trzeba jednak dobrze zadbać, gdyż jest to najbardziej newralgiczny punkt sufitów podwieszanych. Budynki pracując ruszają się, a to prowadzi do spękań. Sprawdźmy więc zatem, czy ekipa, która wykonywała u nas sufit podwieszany użyła specjalnych taśm elastycznych na łączeniach, które mają zapobiegać pęknięciom tego typu.

Podsumowując należy stwierdzić, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy sufit podwieszany to konieczność czy ozdoba. Odpowiedź zawsze zależy od tego jaka była przyczyna zrobienia takiego sufitu. Może też być tak, że konieczność zrobienia podwieszanego sufitu spowodowała, że powstała bardzo ciekawa ozdoba wnętrza.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *