Ogród zimowy w Warszawie – pokochają go egzotyczne rośliny!

Ogrody zimowe w Warszawie sprawiają, że nie możesz przejść obok nich obojętnie? Ich aranżacje przyprawiają Cię o prawdziwy zawrót głowy? Ty także postaw na dodatkowe wnętrze przylegające do rezydencji. Jeśli zdecydujesz się na egzotyczny ogród zimowy oczarujesz wszystkich wokół jego harmonią. Spełnisz tym samym swoje wielkie marzenie o pomieszczeniu pełnym kwiatów, światła i …spokoju. Jakie rośliny powinny się w nim znaleźć?

Ogrody zimowe w Warszawie – od wschodu, zachodu, północy czy południa?

Wiele roślin słabo rozwija się w domach czy w ogrodach. Jeśli masz pomysły na aranżację ogrodu zimowego, lepiej dokładnie je przemyśl. Co ma wpływ na roślinność w tym pomieszczeniu? Przede wszystkim klimat, jaki w nim panuje. Duże znaczenie ma także lokalizacja ogrodów zimowych w Warszawie. Jeśli usytuowane są one od wschodu lub zachodu, masz większe pole manewru. Nie oznacza to jednak, że wnętrza od północy lub południa nie mogą zachwycać bogactwem kwiatów i egzotycznych drzewek. 

Niezależnie o tego, na jaki typ ogrodu zimowego się zdecydujesz, będzie on pełen światła i barw.

Egzotyka w ogrodzie zimowym, czyli afrykańskie rośliny

Kochasz orient, więc chcesz otaczać się egzotycznymi roślinami. Te z afrykańskiej sawanny to idealna propozycja dla zabieganych. Dlaczego? Ponieważ nie wymagają wiele zachodu, a mimo to ich piękno jest niekwestionowane. Mowa o kaktusach i sukulentach, które, aby dobrze się rozwijały, potrzebują minimalnej ilości wody (ale za to sporo światła). Co jeszcze się sprawdzi? Rośliny takie jak:

  • palmy, 
  • draceny, 
  • daktylowce, 
  • bananowce. 

Świetnie harmonizują się z ciemnymi meblami i kamiennymi płytami. Postaw też na afrykańskie maski rodem z dzikiego plemienia. Całości dopełnią dodatki, takie jak figurki zwierząt.  

Ogrody zimowe w Warszawie nawiązujące do Japonii

Ogrody zimowe w Warszawie w stylu japońskim to pewna nowość, jednak nie brakuje zwolenników tego rodzaju aranżacji. Jeśli marzy Ci się takie pomieszczenie, pomyśl o tym, aby było ogrzewane. Masz wtedy gwarancję, że temperatura zimą nie spadnie w nim poniżej 20 stopni Celsjusza. Jaka roślinność będzie tu dobrym wyborem? Na pewno:

  • chińska herbata, 
  • bambusy, 
  • figowce. 

Jeśli do tego dodasz meble z rattanu, bambusowe maty i ręcznie robione lampiony, otrzymasz pomieszczenie rodem z japońskich rycin. 

A co, kiedy chcesz połączyć japońską stylistykę ogrodu zimowego z nowoczesnością? Odpowiedzią na Twoje wymagania jest aranżacja wabi sabi. Pomoże Ci ona odkryć piękno przedmiotów, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niedoskonałe. Specjalnie postarzane meble i dodatki sprawią, że poczujesz się jak w japońskim domu. Pamiętaj o tym, że styl wabi sabi lubi się z naturalnymi surowcami – drewnem, kamieniem, gliną. 

Zielnik w ogrodzie zimowym – sposób, aby być bliżej natury

Oregano, bazylia, tymianek, mięta – wszystkie te przyprawy znasz ze swojej kuchni. Co powiesz jednak na to, aby zasadzić je w ogrodzie zimowym i stworzyć własny zielnik? W czasach, kiedy zwracamy się ku ekologii i chcemy żyć w zgodzie naturą, takie rozwiązanie jest idealne. 

Pomyśl także o naturalnym wyposażeniu ogrodu zimowego: drewnianej lub kamiennej podłodze, glinianych wazonach, cynowych misach i pledach nawiązujących do dalekowschodniego folkloru. Na ich tle bujna, orientalna roślinność wyda się jeszcze bardziej okazała. 

Ogrody zimowe w Warszawie to popis cudów architektonicznych. Warto je tak zaaranżować, aby czuć się w nich komfortowo niezależnie od pogody. Kwiaty, krzewy i przyprawy z własnego zielnika na pewno w tym pomogą. Ich bogata kolorystyka skutecznie poprawia humor, przywołując dalekowschodnie krajobrazy – tybetański ogród lub afrykańską sawannę. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni.  

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *